Północna Sri Lanka: podróż przez raj na Ziemi

Połączyliśmy siły z pisarką i fotografką Natalie Soya, która raz po raz podróżuje na północ swojej wyspy. Tutaj opowiada nam, dlaczego ciągle wraca do tej wciąż nie dotkniętej turystyką masową części wyspy.

Znajdź tanie loty na Sri Lankę

Północ to ponowne przebudzenie

Miejmy nadzieję, że nowe pokolenie zwiedzających północ znajdzie tam pokój i rozwój po dekadach zniszczeń

Miejmy nadzieję, że nowe pokolenie zwiedzających północ znajdzie tam pokój i rozwój po dekadach zniszczeń © Natalie Soysa

Sri Lanka była zbyt długo przyzwyczajona do sprzedawania frazesów z południa.

Palmy kokosowe rozciągają się linią wzdłuż wyspy przez całe dnie, będąc piękną ramą dla zachodów słońca. Plażowe bary, ciąg przydrożnych sklepów sprzedających pareo w przeróżnych kolorach i niekończące się zatłoczone plaże. Ale Sri Lanka ma o wiele więcej do zaoferowania.

30-letnia wojna odcięła znaczną część północnej Sri Lanki od reszty wyspy. Oznacza to, że podróżnicy nie mogli korzystać z pełni doświadczeń Sri Lanki przez długi czas. Ale teraz nie stanowi to już problemu. Wojna się skończyła, a północ powoli się odbudowuje, ponownie się przebudzając po dekadach zniszczeń.

Północ nie jest promowana tak, jak południe, ale to dobrze. Tutaj stare zwyczaje i dawni bogowie nie zostali jeszcze zepchnięci na margines. Życie jest nieco prostsze, krajobraz bogatszy i w większości niezepsuty.

Tuk-tuk czekający na kierowcę i pasażerów w Dżafnie

Tuk-tuk czekający na kierowcę i pasażerów w Dżafnie © prjctworld

Nie da się zignorować maniakalnych konstrukcji i nowych budynków wyznaczających linię miast, ale niech Cię to nie zwiedzie. Mieszkańcy północy to delikatny typ: życie toczy się tu wokół miejsc medytacji. Jest tu rodzaj ciszy, jakiej nie doświadczysz nigdzie indziej.

Północ jest pozbawiona wyszukanych propozycji, nie masz innego wyboru niż robienie tego, czym zajmują się mieszkańcy. Pojedź gdzie indziej, żeby zapłacić za doświadczenie, ale przyjedź na północ, żeby je przeżyć. Dziwactwa, kolory i ciekawostki są zawsze pozbawione ceny.

Piękne poranki

Kobieta w sari obserwująca wschodzące słońce

Kobieta w sari obserwująca wschodzące słońce © Natalie Soysa

Południe jest znane ze swoich zachodów słońca, ale odwiedź północ, aby doświadczyć fantastycznych poranków. Obudź się wcześnie i chłoń północny poranek. Tutaj dni mijają bez pośpiechu, bez pośpiechu będą Cię też mijać ludzie.

Dżafna, dawniej epicentrum północy, budzi się do życia od świtu. Kobiety dumnie kroczą w barwnych sari niczym tropikalne ptaki. Wegetariańskie knajpki otwierają się wcześnie, dostarczając porcje świeżego vadai (smażonych, pikantnych przysmaków) i thosai (naleśników z mąki ryżowej). Jedne z najlepszych są perfekcyjnie przygotowywane w taniej i autentycznej Malayan Café, znajdującej się przy Power House Road 36 w dzielnicy targowej.

Wczesnym rankiem z głośników knajpek rozbrzmiewa śpiew, sprowadzając zarówno ludzi jak i bydło do drzwi.

Wyroby miłości

Rzemieślnik w swoim warsztacie w Dżafnie

Rzemieślnik w swoim warsztacie w Dżafnie © Natalie Soysa

Wszystko tutaj jest uroczo staromodne.

Era przemysłu dotarła do reszty Sri Lanki dawno temu, ale tutaj trudno znaleźć przedmioty produkowane masowo przy użyciu maszyn. Pokolenia rzemieślników nadal kują posągi, rzeźbią ornamenty i dzieła opisane najlepiej jako wyroby miłości.

Kolorowe osłony z południowego wybrzeża zastępują tutaj żywe maty i miedziane repliki żyjących bogów. Wpadnij do jednego z warsztatów w pracowite popołudnie i obserwuj starą, dobrą robotę. Właściwie nie musisz znać języka, aby cieszyć się tym, co najlepsze.

Autentyczne zakwaterowanie

Dokładnie tak, jak pensjonaty, Biblioteka Publiczna w Dżafnie jest wspomnieniem kolonialnej przeszłości

Dokładnie tak, jak pensjonaty, Biblioteka Publiczna w Dżafnie jest wspomnieniem kolonialnej przeszłości

Jeśli szukasz luksusów i komfortu, pamiętaj, że północ nie oferuje ich zbyt wiele. Ulice są martwe już o 8, a życie nocne nie istnieje. Rozrywką Dżafny, największego miasta północy, jest kino 3D, oferujące najczęściej seanse hitów kasowych Tamil.

Znajdują się tu dodatkowo jeden czy dwa wyszukane hotele, ale obfitują tu autentyczne pensjonaty, stające się powoli symbolem pobytu w Dżafnie. Ze śladami żywo malowanej portugalskiej architektury, kolonialne kwaterunki, takie jak prowadzony rodzinnie Sarras Guest House, są wykończone ogrodami i świetlikami w środkowej części domu.

Znajdź hotel w Dżafnie

Ośli biznes

Osły i ludzie żyją ramię w ramię na wyspie Mannar

Osły i ludzie żyją ramię w ramię na wyspie Mannar © Natalie Soysa

Jeśli chcesz odhaczyć zobaczenie osła w tylko kilka minut, przyjedź na wyspę Mannar. Usytuowana na północno-zachodnim wybrzeżu, wyspa jest wypełniona ludźmi mieszkającymi w hałaśliwych, kolorowych domach. To miejsce na Sri Lance znajdujące się najbliżej Indii. Obie nacje były od zawsze połączone mitycznymi stosunkami opisanymi w starożytnym eposie sanskryckim zwanym Ramajana.

Wracając do oślego biznesu. Sprowadzone tutaj przez Arabskich kupców, przyzwyczajone do przenoszenia egzotycznych dóbr z i do miasteczek położonych w głębi lądu, osły grały kluczową rolę w nadaniu Cejlonowi – nazwa Sri Lanki za panowania brytyjskiego – jego statusu i decydującej lokalizacji w międzynarodowej wymianie na przestrzeni dziejów. Ostatecznie, osły zostały porzucone, tworząc nową populację mieszkańców na tym terenie. Jesteś skazany na widok setek błąkających się kotów, psów i bydła na całej wyspie, ale w Mannar błąkające się zwierzęta często ryczą.

Skok po wyspach

Dzieci pływające w gorących źródłach Keerimalai

Dzieci pływające w gorących źródłach Keerimalai © goozey

Mannar nie jest jedyną wyspą przywiązaną do północy. Sam Półwysep Dżafna jest zbiorem wysp o nazwach zdradzających różnorodną historię regionu. Na wyspie Nagadeepa zobaczysz wiernych zbierających się w starożytnej buddyjskiej świątyni, Keerimalai na półwyspie jest znane ze swoich gorących basenów, umiejscowionych dosłownie na brzegu oceanu. Jest też Karaitivu ze swoimi pięknymi, długimi, piaszczystymi Plażami Casuarina i oczywiście odległa Wyspa Delft zamieszkana przez dzikie konie.

Jeśli możesz, spędź każdy dzień na innej wyspie. Każda z nich jest domem starych świątyń i jeszcze starszych zwyczajów. Świątynie hinduistyczne mieszczą się ramię w ramię z portugalskimi fortami, ludzie pracują w pocie czoła i palącym słońcu. Jednak po każdym okresie popołudniowego upału, nadchodzi wczesny poranek i powietrze, które pomaga Ci zapomnieć o poprzednim dniu.

Krajobrazy palmyry

Sylwetka palm palmyra

Sylwetka palm palmyra © Natalie Soysa

Pierwszym, co z pewnością zauważysz w krajobrazach północy jest ich nieziemskość. Im dalej na północ podróżujesz, tym więcej zauważysz niekończących się szeregów palm kokosowych zmieniających się w miriady sylwetek palm palmyra, kształtujący panoramę, która bez nich byłaby zupełnie pusta. Mieszkańcy robią dobry użytek z palm palmyra tak, jak południowcy z palm kokosowych. Ich owoce, łodygi, sok i liście są wykorzystywane do wytwarzania wielu produktów, od wyrobów cukierniczych po torebki, a także przodujący lokalny toddy, który jest specjalnością północy.

Prywatny raj

Mieszkaniec północy podczas święta hinduistycznego

Mieszkaniec północy podczas święta hinduistycznego © sabrinavancleefault

Nie przyjeżdżasz na północ po nic oczywistego. W zasadzie, przybywasz tu, aby uciec od tego, co oczywiste, a to, co otrzymujesz to istnie unikalne doświadczenie. Niesprawiedliwym byłoby zignorowanie historii tej części kraju, która była splądrowana do cna przez trzy dekady. Blizny po wojnie między Tamilskimi Tygrysami a rządem Sri Lanki są nadal widoczne. W rzeczywistości, wciąż rosną. Północna Sri Lanka nie jest typowym celem podróży grupowych, przyjeżdża się tu samotnie lub dwójkami. Tutaj raj staje się czymś personalnym, gdzie zanurzasz się w pięknie autentyczności już od przyjazdu.

Znajdź tanie loty do Kolombo

Droga do Dżafny z Kolombo

Z Kolombo możesz pojechać do Dżafny drogą (około 12 godzin), koleją (około 9 do 10 godzin) lub dostać się przelotem rejsowym z Portu Lotniczego Ratmalana do Portu Lotniczego Palaly w pobliżu Dżafny.

Ciekawią Cię inne miejsca na Sri Lance? Sprawdź jeden z najpiękniejszych ekohoteli na świecie na bagiennych terenach Sri Lanki, a na południowym wybrzeżu znajdziesz jedne z najlepszych miejsc do surfowania