Fotografia podróżnicza – rady fotoreporterki Ami Vitale

Fotografia to nie tylko aparat i zdjęcia, które tworzymy – to sposób opowiadania historii, które potrafią wpływać na innych. Aparat jest urządzeniem, które zwiększa świadomość i zrozumienie innych kultur, społeczności i krajów. Narzędziem, które najlepiej uwypukla łączące nas podobieństwa. Podczas podróży staramy się uchwycić za pomocą sprzętu fotograficznego wszystko, co widzimy i czego doświadczamy, a jednocześnie często wracamy do domu z setkami fotografii, na które potem nie spoglądamy ani razu.

Spotkaliśmy się z Ami Vitale, fotografką pracującą dla National Geographic, i spytaliśmy ją o rady na temat fotografii podróżniczej, dzięki którym zaczniesz robić zdjęcia, które opowiadają historię odwiedzanych miejsc i ludzi spotykanych w podróży.

Ami spędziła 18 ostatnich lat, podróżując od kraju do kraju i żyjąc w najbardziej odległych zakątkach świata. Swoją fotograficzną misję Ami określa następująco: „Moim zadaniem jest stać się niewidzialną i podejść tak blisko ludzi czy natury, żeby nadać ich historiom nowe życie. Bez znaczenia, czy jestem w swoim domu w Montanie (USA), czy w kraju położonym o dziesiątki tysięcy kilometrów stąd. Te intymne momenty znaczą dla mnie najwięcej. Fotografia jest moją przepustką do poznania innych ludzi i doświadczania nowych kultur.” Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o pracy Ami, zajrzyj do przeprowadzonego z nią wywiadu (dostępnego w języku angielskim).

W momondo wierzymy, że podróże poszerzają horyzonty i otwierają na świat, w którym różnice są źródłem inspiracji i impulsem do rozwoju, a nie – nietolerancji i uprzedzeń. Naszym celem jest dawanie odwagi i zachęcanie do tego, by być ciekawym i otwartym na innych, dzięki czemu wszyscy możemy cieszyć się lepszym, bardziej zróżnicowanym światem. Więcej o naszej misji przeczytasz na stronie Let’s Open Our World.

Zobacz więcej

Aby opowiedzieć historię, poznaj i spróbuj wejść w interakcję z osobą, którą chcesz przedstawić na zdjęciu

W fotografii podróżniczej nie chodzi tylko o przygodę. Choć w odległym miejscu będziesz świadkiem wielu niecodziennych rzeczy, wyprawa do świata egzotyki to nie wszystko. Cała magia zaczyna się tak naprawdę wtedy, gdy zatrzymujesz się w danym miejscu i dajesz sobie czas na jego poznanie i zrozumienie. To wymaga ogromnej wytrwałości i cierpliwości. Jednym ze sposobów na przebicie się przez turystyczną otoczkę jest zaplanowanie wyprawy do danego miejsca, a następnie wracanie tam wiele razy. Ami podzieliła się z nami historią o tym, co pozwoliło jej wejść głębiej w świat indyjskiej społeczności.

„Spędziłam kilka dni z Subitą i jej rodziną. Ani przez chwilę nie byłyśmy same – wokół nas setki fotografów robiły zdjęcia bez chwili przerwy. Przed zachodem słońca, kiedy usiadłyśmy przy ognisku, kilka osób wciąż patrzyło nas nas przez obiektywy swoich aparatów. Zwracali się do nas tylko po to, aby zadać mi jakieś techniczne pytanie, na przykład jakie ustawienie ISO będzie najlepsze przy tak skromnym oświetleniu.

Jakiś czas później Subita zwierzyła mi się, jak nieprzyjemne jest dla niej bycie pod ciągłym ostrzałem aparatów turystów. Nikt nigdy nawet się z nią nie wita. Ludziom znajdującym się dookoła niej chodzi tylko o jedno: zrobienie zdjęcia idealnego. A gdyby tylko któryś z fotografów otaczających Subitę zdecydował się spędzić z nią chwilę czasu, choćby kilka godzin, by dowiedzieć się więcej o niej i jej życiu, otrzymałby pełną historię, a nie tylko zdjęcie.”

Bądź autentyczny i wrażliwy

Zrobienie takiego zdjęcia wymaga bycia obecnym i wrażliwym na innych

Najlepszym sposobem na robienie przykuwających uwagę i prawdziwych portretów jest bycie autentycznym. Aby robić szczere fotografie ludzi, nie trzeba znać żadnych trików – to umiejętność, którą można wypracować. W fotografii tego typu potrzeba szacunku do bohatera zdjęcia i zbudowania z nim relacji podczas spędzanego razem czasu. Najlepsze zdjęcia ludzi niemal nigdy nie są robione z dystansu, więc lepiej odłóż ten teleobiektyw i stań się częścią tej historii.

Rozmawiaj z ludźmi. Liczy się wszystko: zwykłe przytaknięcie, powitanie, wyjaśnienie czym się zajmujesz albo dłuższa konwersacja. Staraj się poznać osoby, które fotografujesz. Pamiętaj, że masz z nimi więcej wspólnego, niż Ci się wydaje. Nie patrz na nich tak, jakby byli inni czy egzotyczni i skup się na rzeczach, które nas wszystkich ze sobą łączą.

Poznaj swój sprzęt

Aby uchwycić takie momenty, trzeba dobrze znać swój sprzęt, w przeciwnym wypadku zwyczajnie możesz nie zdążyć

Jeśli pokazujesz innym swoje obawy i napięcie, ludzie to podchwycą i sami nie będą w stanie zrelaksować się przed obiektywem aparatu. Poznaj swój sprzęt, żeby podczas pracy móc w pełni skupić się na tworzeniu więzi z przedstawianą na zdjęciu osobą. Nie ma znaczenia, czy fotografujesz swoim smartfonem, czy profesjonalną lustrzanką – Twoja pewność tego, co robisz, przełoży się na pewność bohaterów zdjęcia. Kluczem do sukcesu jest prostota. Dlatego dobrze zastanów się nad tym, czy warto zabierać ze sobą najnowszy sprzęt. Lepiej przetestować go w domu, a w podróż zabierać tylko sprawdzone urządzenia. Używanie nowinek technologicznych jest ok, ale koniecznie trzeba dobrze je poznać jeszcze przed wyjazdem.

„Używam sprzętu Nikon od wielu lat. Od razu dokładnie testuję nowe aparaty i obiektywy. Chcę czuć się z nimi na tyle pewnie, żeby móc z nich swobodnie korzystać nawet w ciemności. Zdjęcie zapaśników powstało przy niesamowicie gęstym oświetleniu. Musiałam zrobić je szybko, błyskawicznie dopasowując ustawienia, zanim to piękne światło uciekło.”

Zdobądź dostęp

Jeśli spędzisz trochę czasu z ludźmi, zobaczysz, jak wygląda świat z ich perspektywy

W slumsie czy w centrum biznesowym – wszędzie istnieje jakaś hierarchia. Poświęć chwilę czasu na wyjaśnienie, co robisz w danym miejscu, oraz zdobycie przychylności przywódców grupy lub najstarszych członków lokalnej społeczności, zarówno mężczyzn, jak i kobiet. To o wiele bezpieczniejsze rozwiązanie niż snucie się bez celu. Co więcej, nawet nie wiesz, jak szybko informacja o Twoim projekcie rozniesie się wśród społeczności!

„Aby zbliżyć się do ludzi, potrzeba czasu i zrozumienia. Umiejętność budowania relacji jest jedną z najważniejszych w pracy fotografa. To zdjęcie matki pocieszanej przez rodzinę podczas pogrzebu jej córki w indyjskim Kaszmirze. Dokumentowanie życia lokalnej kultury zajęło mi cztery lata, właśnie dlatego, że zbudowanie relacji wymaga czasu. Zaproszono mnie do prywatnego świata tych ludzi i dzięki temu mogłam pokazać nawet te trudne, intymne momenty z ich życia.”

Daj coś od siebie

Ami uczy Subitę i jej siostrę obsługi aparatu

Bohaterowie Twoich zdjęć dają ze swojej strony wiele – nie nadużywaj tego i nie traktuj ich jak modeli. Doceń tę chwilę i podejdź do nich z szacunkiem. Chwila rozmowy czy wysłanie im kilku zdjęć – ważne, aby w fotografii chodziło nie tylko o robienie zdjęć, ale także o dawanie czegoś od siebie. „Jeśli masz wynieść z tego artykułu tylko jedną rzecz, niech będzie to to, że nie jesteśmy tylko fotografami – jesteśmy osobami, które opowiadają historie. Wszędzie dookoła można znaleźć piękną, uniwersalną prawdę. Wystarczy, że trochę poszukasz, a znajdziesz niesamowite podobieństwa między Tobą a innymi ludźmi. Mam nadzieję, że podczas podróży będziesz używać aparatu nie tylko jako przedłużenia swojego oka, ale także jako przedłużenia swojego serca.”

Zacznij planować kolejną podróż już teraz

Szukasz więcej inspiracji?