Co musisz wiedzieć o bagażu podręcznym

Zorientować się w tym, co można mieć w bagażu podręcznym, a czego nie, wbrew pozorom nie jest łatwo – a co gorsza różne linie lotnicze często mają własne zasady i standardy, jeśli chodzi o dopuszczalną wielkość i wagę bagażu wnoszonego do kabiny samolotu. Aby uniknąć przykrych dopłat, najlepiej zapoznać się z wymogami swojej wybranej linii lotniczej jeszcze w domu.

Co więcej, żeby gładko przejść przez kontrolę bezpieczeństwa, pamiętaj, aby sprawdzić, co wolno Ci spakować do podręcznej walizki. Tu wykładamy kawę na ławę, jeśli chodzi o podchwytliwe zasady bagażu podręcznego i szczególne wymagania najpopularniejszych linii lotniczych – dzięki temu dobrze się przygotujesz na kolejną przygodę.

Bagaż podręczny w regulaminach poszczególnych linii lotniczych

Ryanair

Linie Ryanair założone w 1985 roku to dziś największe linie lotnicze w Europie. Nazwa pochodzi od nazwiska założycielki, Christy Ryan. Była to pierwsza tania linia w Europie. Dziś Ryanair lata łącznie aż do 950 miast na całym świecie, w 26 krajach.

Ryanair ma następujące zasady odnośnie do bagażu podręcznego:

Podróżując z Ryanair, możesz wziąć na pokład 1 małą torbę. Możesz także zabrać zwykły mały bagaż, lecz ze względu na zmianę regulacji, przy wejściu na pokład, bagaż zostaje załadowany do luku bagażowego bez dodatkowych opłat. Najświeższe informacje o regułach dotyczących bagażu podręcznego zawsze możesz znaleźć tutaj.

Wymiary bagażu podręcznego:
Wysokość: 35cm
Szerokość: 20cm
Głębokość: 20cm

Wymiary dodatkowej torby:
Wysokość: 55cm
Szerokość: 40cm
Głębokość: 20cm

Waga dodatkowej torby: Max. 10kg

Wizz Air

Wizz Air Hungary Légiközlekedési Kft. znane pod nzawą Wizz Air to tanie linie lotnicze, założone w 2003 roku. Obecnie obsługują 42 kraje na całym świecie.

Wizz Air ma następujące zasady odnośnie do bagażu podręcznego:

Lecąc z Wizz Air pasażerowie mogą wziąć na pokład 1 bagaż podręczny i przedmioty kupione w sklepach wolnocłowych po przejściu kontroli bezpieczeństwa. Najświeższe informacje o regułach dotyczących bagażu podręcznego w samolotach Wizz Air zawsze możesz znaleźć tutaj.

Wymiary bagażu podręcznego:
Wysokość: 42cm
Szerokość: 32cm
Głębokość: 25cm

Polskie Linie Lotnicze LOT

Lot to największe polskie linie lotnicze założone w 1929 roku. Jest jest jednym z najstarszych na świecie linii lotniczych, które dalej funkcjonują.

Lot ma następujące zasady odnośnie do bagażu podręcznego:

W zależności od klasy, którą się podróżuje, pasażerowie mogą zabrać ze sobą na pokład od 1 do 2 sztuk bagażu podręcznego:

  • LOT Business Class- 2 sztuki każda do 9 kg
  • LOT Premium Economy (loty międzykontynentalne)- 2 sztuki, w sumie do 12 kg (1 sztuka max. 8 kg)
  • LOT Premium Economy (loty międzynarodowe)- 1 sztuka do 8 kg
  • LOT Economy Class- 1 sztuka do 8 kg
  • LOT Economy Simple- 1 sztuka do 8 kg

Najświeższe informacje o regułach dotyczących bagażu podręcznego zawsze możesz znaleźć tutaj.

Wymiary bagażu podręcznego:
Wysokość: 55cm
Szerokość: 40cm
Głębokość: 23cm

Norwegian

Norwegian to (niespodzianka!) norweskie tanie linie lotnicze, założone w 1993 roku. Dziś są to drugie co do wielkości linie lotnicze w Skandynawii i plasują się na trzecim miejscu w Europie wśród tanich linii. Samoloty Norwegian latają do 100 miast w Europie, Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie.

Norwegian ma następujące zasady odnośnie do bagażu podręcznego:

Podróżując liniami Norwegian, możesz wnieść na pokład walizkę podręczną oraz dodatkowy mały przedmiot osobisty – torebkę lub torbę na laptopa, która zmieści się pod siedzeniem z przodu. Najświeższe informacje o regułach dotyczących bagażu podręcznego w samolotach Norwegian zawsze możesz znaleźć tutaj.

Waga bagażu podręcznego: 10-15kg
(dopuszczalna waga bagażu podręcznego zależy od rodzaju biletu)

Wymiary bagażu podręcznego: Wysokość: 55cm
Szerokość: 40cm
Głębokość: 23cm

SAS

Scandinavian Airlines, znane też pod skrótem SAS, założone zostały w 1946 roku. SAS to flagowy przewoźnik Danii, Szwecji i Norwegii, a dziś to największe linie lotnicze Skandynawii, które latają do miejsc na całym świecie. SAS należy też do członków założycieli Star Alliance, największego sojuszu linii lotniczych na świecie.

SAS ma następujące zasady odnośnie do bagażu podręcznego:

Podróżując liniami SAS wolno Ci wnieść na pokład bagaż podręczny w postaci małej walizki oraz dodatkową torebkę lub laptop. Najświeższe informacje o regułach dotyczących bagażu podręcznego w samolotach SAS zawsze możesz znaleźć tutaj.

Waga bagażu podręcznego: Max. 8kg

Wymiary bagażu podręcznego:
Wysokość: 55cm
Szerokość: 40cm
Głębokość: 23cm

Wymiary dodatkowej torby:

Wysokość: 40cm
Szerokość: 30cm
Głębokość: 15cm

easyJet

Linie easyJet założył w Wielkiej Brytanii w 1995 roku biznesmen Stelios Haji-Ioannou. Dziś to drugi Europie największy tani przewoźnik, ustępujący tylko liniom Ryanair. easyJet lata do kilkuset miast w ponad 30 krajach, ze szczególnym uwzględnieniem Francji, Hiszpanii i Włoch.

easyJet ma następujące zasady odnośnie do bagażu podręcznego:

Podróżując liniami easyJet, możesz wziąć na pokład tylko 1 sztukę bagażu podręcznego, chyba że masz kartę easyJet plus, bilet Flexi, wykupione miejsce Up Front lub Extra Legroom albo gdy podróżujesz z niemowlęciem (do 2 lat) trzymanym na kolanach. Najświeższe informacje o regułach dotyczących bagażu podręcznego w samolotach easyJet zawsze możesz znaleźć tutaj.

Waga bagażu podręcznego: Brak limitu wagi (wystarczy, że samodzielnie masz siłę włożyć bagaż do skrytki nad siedzeniem)

Wymiary bagażu podręcznego:
Wysokość: 56cm
Szerokość: 45cm
Głębokość: 25cm

KLM

KLM, a dokładniej KLM Royal Dutch Airlines, istnieją już od 1919 roku jako narodowe linie lotnicze Holandii. W 2004 roku KLM dokonał fuzji z Air France i dziś oferuje loty do ponad 240 miejsc docelowych na świecie.

KLM ma następujące zasady odnośnie do bagażu podręcznego:

Podróżując liniami KLM wolno Ci wnieść na pokład 1 sztukę bagażu podręcznego i jedną rzecz dodatkowo, np. torebkę, aktówkę lub laptopa. Jednak całkowita waga bagażu podręcznego i dodatkowej rzeczy łącznie nie może przekroczyć 12 kg (ograniczenia wagowe zależą od typu biletu). Najświeższe informacje o regułach dotyczących bagażu podręcznego w samolotach KLM zawsze możesz znaleźć tutaj.

Waga bagażu podręcznego: 12-18kg włącznie z 1 dodatkową torebką 

Wymiary bagażu podręcznego: 
Wysokość: 55cm
Szerokość: 35cm
Głębokość: 25cm

Wymiary dodatkowej torby:
Wysokość: 40cm
Szerokość: 30cm
Głębokość: 15cm

Air France

Air France to narodowy przewoźnik lotniczy Francji, założony w 1933 roku. Dziś jest częścią Air France-KLM dzięki fuzji z 2004 roku. Łącznie linie latają do ponad 240 miast w 106 krajach. Szczególnie intensywnie obecne są w Paryżu i Amsterdamie.

Air France ma następujące zasady odnośnie do bagażu podręcznego:

Na pokładzie samolotu Air France wolno Ci mieć 1 dodatkową torebkę lub laptopa oprócz bagażu podręcznego. Jednak łącznie waga walizki podręcznej i dodatkowej torby nie może przekroczyć 12 kg. Najświeższe informacje o regułach dotyczących bagażu podręcznego w samolotach Air France zawsze możesz znaleźć tutaj.

Waga bagażu podręcznego: 12-18kg
(ograniczenia wagi bagażu podręcznego zależą od rodzaju biletu)

Wymiary bagażu podręcznego:
Wysokość: 55cm
Szerokość: 35cm
Głębokość: 25cm

Wymiary dodatkowej torby:
Wysokość: 40cm
Szerokość: 30cm
Głębokość: 15cm

Emirates

Emirates to czwarta co do wielkości linia lotnicza na świecie, założona w 1985 roku w Dubaju ze wsparciem rodziny królewskiej. Emirates lata do 140 miast na całym świecie i uczestniczy w programie lojalnościowym Skywards.

Emirates ma następujące zasady odnośnie do bagażu podręcznego:

Podróżując liniami Emirates możesz wziąć na pokład tylko 1 sztukę bagażu podręcznego. Najświeższe informacje o regułach dotyczących bagażu podręcznego w samolotach Emirates zawsze możesz znaleźć tutaj.

Waga bagażu podręcznego: 7kg

Wymiary bagażu podręcznego:Wysokość: 38cm Szerokość: 55cm Głębokość: 20cm

Lufthansa

Lufthansa to największe niemieckie linie lotnicze, istniejące od 1955 roku. Lufthansa należy do członków założycieli Star Alliance, największego sojuszu linii lotniczych na świecie.

Lufthansa ma następujące zasady odnośnie do bagażu podręcznego:

Podróżując samolotem Lufthansy oprócz małej walizki możesz wziąć na pokład 1 dodatkową rzecz (np. torebkę lub torbę z laptopem). Najświeższe informacje o regułach dotyczących bagażu podręcznego w samolotach Lufthansy zawsze możesz znaleźć tutaj.

Waga bagażu podręcznego: 8kg

Wymiary bagażu podręcznego: Wysokość: 40cm Szerokość: 55cm Głębokość: 23cm

Wymiary dodatkowej torby: Wysokość: 30cm Szerokość: 40cm Głębokość: 10cm

British Airways

British Airways istnieją od 1974 roku i biorąc pod uwagę liczbę pasażerów, są drugą co do wielkości linią lotniczą w Wielkiej Brytanii, tuż za easyJet. Samoloty British Airways latają do 183 miast na całym świecie, a linie te są członkiem założycielem sojuszu linii lotniczych oneworld.

British Airways ma następujące zasady odnośnie do bagażu podręcznego:

Podróżując British Airways wolno Ci wnieść na pokład 1 dodatkową torebkę lub torbę na laptopa oprócz małej walizki. Najświeższe informacje o regułach dotyczących bagażu podręcznego w samolotach British Airways zawsze możesz znaleźć tutaj.

Waga bagażu podręcznego: 7kg

Wymiary bagażu podręcznego: Wysokość: 45cm Szerokość: 56cm Głębokość: 25cm

Wymiary dodatkowej torby: Wysokość: 45cm Szerokość: 36cm Głębokość: 20cm

Co mogę spakować do małej walizki?

Bagaż podręczny wypełniony przedmiotami

Czy wiesz, co wolno wnieść na pokład w bagażu podręcznym? © Ismailciydem / iStock

Masz wątpliwości co do zawartości swojego bagażu podręcznego? Poniżej znajdziesz szybką ściągę z zasad ogólnych, dzięki której zwiększysz swoje szanse szybkiego przejścia przez kontrolę bezpieczeństwa.

Płyny

Jeśli chodzi o płyny, musisz bardzo uważać. Jako płyny liczą się nie tylko woda i napoje, jak mogłoby się zdawać, ale także wszelkiego rodzaju płynne substancje jak dezodoranty, perfumy, kremy, balsamy itp.

Płyny dozwolone na pokładzie mogą mieć maksymalnie pojemność opakowania 100 ml każdy, czyli możesz ze sobą wziąć np. dezodorant lub krem nawilżający o pojemności 50 ml. Wszystkie płyny łącznie muszą się zmieścić w przezroczystym zamykanym woreczku strunowym o pojemności 1 litra.

Jeśli nie masz takiego woreczka, możesz go kupić na lotnisku i włożyć do niego swoje rzeczy przed podejściem do kontroli bezpieczeństwa. Dobrze jest mieć worek z płynami na samym wierzchu bagażu podręcznego, w razie, gdyby trzeba było wyjąć go na osobną tacę przed skanowaniem.

Kosmetyki

Wszelkie płynne produkty musisz włożyć do zamykanego woreczka strunowego (patrz powyżej), a kosmetyki niepłynne (np. puder w kamieniu) mogą zostać w kosmetyczce. Uwaga: mascara też liczy się jako płyn.

Jedzenie

Wolno Ci wziąć do bagażu podręcznego przekąskę, ale pamiętaj, że napoje, które zabierasz na pokład, również liczą się jako płyny i muszą być zapakowane zgodnie z przepisami dotyczącymi płynów (opakowania o pojemności maksymalnie 100 ml, razem z innymi płynami włożone do zamykanego woreczka strunowego).

Zazwyczaj wolno też wnieść do samolotu swoje pudełko z drugim śniadaniem (lunchbox), ale lepiej upewnij się przed lotem, bo akurat ta zasada może nie obowiązywać w Twojej linii lotniczej.

Szczególne wyjątki

Istnieją pewne wyjątki od reguły 100-mililitrowych opakowań na płyny. Np. żywność dla niemowląt, mleko modyfikowane dla dzieci, specjalna żywność dietetyczna itp. często są w opakowaniach o większej pojemności. One również muszą przejść kontrolę bezpieczeństwa i są dozwolone jedynie w ilości koniecznej na czas lotu.

Leki

W bagażu podręcznym wolno przewozić leki i nawet jeśli są w płynie, nie podlegają obostrzeniom dotyczącym płynów. Jednak pakując lekarstwa do walizki podręcznej, zwłaszcza jeśli są w płynie, a flakon ma ponad 100 ml, warto wziąć ze sobą receptę. Tak na wszelki wypadek, gdyby kontrolerzy chcieli to sprawdzić podczas kontroli bezpieczeństwa.

Dobrze jest też upewnić się, czy nie jest potrzebna jakaś dodatkowa dokumentacja dla specyficznych typów leków, np. list podróżny czy paszport lekowy.

Papierosy

W bagażu podręcznym wolno przewozić papierosy, ale upewnij się, ile sztuk wolno wwieźć do kraju docelowego. Jeśli masz ze sobą tylko ilość potrzebną Ci na czas wycieczki, nie powinno być problemu. Uwaga na zapalniczki: dozwolona jest jedna sztuka na osobę i musisz ją mieć przy sobie, a nie spakowaną w walizce, ponieważ zapalniczka stanowi zagrożenie pożarowe.

E-papierosy

Wolno Ci przewozić w bagażu podręcznym e-papierosy, ale nie wolno mieć wkładów nikotynowych z symbolem niebezpieczeństwa. Możesz za to zabrać ze sobą e-liquidy o pojemności poniżej 100 ml, tylko pamiętaj, by je włożyć do woreczka strunowego na płyny.

Chcesz sprawdzić zasady bagażu podręcznego w Twoich liniach lotniczych? Wybierz linie z opuszczanego menu poniżej – zobaczysz, ile sztuk bagażu i jakiej wielkości możesz wnieść na pokład 250 największych linii na świecie:

Lubisz podróże z małym bagażem, a konkretnie kabinowym? Dowiedz się, jak profesjonalnie się spakować, i zaplanuj bezproblemowe i totalnie relaksujące wakacje z naszymi patentami na to, jak zostawić wakacyjny stres w domu.